Szycie na nowo odkryte :)

  Dziwię się sobie samej, że tak długo trwała moja cierpliwość do starego Łucznika. Jak miałam coś przeszyć, doszyć, skrócić czy uszyć, to ostatnimi czasy, robiłam wszystko żeby do niego nie siadać. Moja cierpliwość już się w końcu skończyła i zakupiłam nową maszynę do szycia, z którą od razu się zaprzyjaźniłam. Szycie jest teraz dla mnie samą radością :) Przyglądałam się odzieży jak jest szyta i niektóre ściegi mnie zastanawiały i interesowały, w jaki sposób zostały wykonane, chociażby ścieg kryty. Teraz jestem posiadaczką stopki do tego ściegu z regulowanym prowadnikiem i sama mogę bez problemu posługiwać się tym ściegiem :) Opis szycia TU (ścieg kryty).

  Kolejnymi dobroczynnymi stopkami, które bardzo mi ułatwiają szycie i nie muszę celować, aby ścieg był równy, to stopki do podwijania (obrębiania). Wcześniej szyłam tak, że robiłam spory zapas materiału, podwijałam 2 razy i obrębiałam, jednak nie wszystkie materiały się tak pięknie poddawały takiemu szycie, jedynie szycie po prostej. Przy łukach już był problem. Obecnie nie robię takich dużych zapasów, wybieram stopkę do podwijania (4mm lub 6mm), prowadzę materiał i mam równo i pięknie wykończony dół spódnicy, czy sukienki :) Opis szycia stopką do podwijania TU.

  Jeszcze jest kilka praktycznych odkryć, które ułatwiają szycie - automatyczne obszywanie dziurek :) Tu też posiadam wymaganą stopkę, obsługuje się nią całkiem sprawnie, jednak wolę stopkę do dziurek o dowolnej długości - przykład szycia TU. Szybko i praktycznie, to lubię :)

  Moją ulubioną stopką jest stopka do ściegu owerlokowego. Na instruktażu - TU, nie ma materiału który się bardzo strzępi, jednak ja szyłam taki materiał i idealnie pochowały mi się w ściegu wszystkie wystające nici z tkaniny :) TU - jeszcze są praktyczne rady jak szyć ściegiem zygzakiem i ściegiem owerlokowym, aby nie ściągał szytego materiału.

  Jestem w posiadaniu jeszcze stopki do wszywania zwykłych zamków, jednak jej jeszcze nie próbowała, ale tak dla siebie umieszczam link, jak ją używać - TU. Pewnie jak ją wypróbuję, też będę zadowolona :)

  Stopka uniwersalna, jakoś do tej pory leży w pudełku. Próbowałam nią szyć różne tkaniny, jednak nie były tak dobrze podawane jak stopką owerlokową, czy przeźroczystą do dziurek, dlatego do zwykłego szycia, najczęściej używam stopki przeźroczystej.
  Ostatnimi czasy kupiłam też stopkę owerlokową z obcinaczem firmy Texi, do mojej maszyny z chwytaczem rotacyjnym i co tu dużo mówić - nic nie zastąpi maszyny typu owerlok (overlock). W zależności jaki efekt chcemy uzyskać, jak szycie tą stopką nie ma być widoczne na zewnątrz, to można nią śmiało szyć, bo rzeczywiście odetnie materiał i mamy równo odcięty nadmiar tkaniny. Jednak odcięcie nie jest takie jak po nożyczkach, tylko to są takie krótkie, małe cięcia i widać, że to nie jest jednolite estetyczne cięcie. Tak to wygląda.

 Na koniec, całkiem bym zapomniała - zaczęłam szyć też podwójnymi igłami. Dla mnie też nowość a wykończenie np. dziecięcych spodenek jest bardzo estetyczne :) Posiadam wszystkie 3 igły (2 uniwersalne i 1 do stretchu) o rozstawie 4mm, jednak już widzę, że brakuje mi igieł o mniejszym rozstawie, bo są 2mm, 2,5mm i 3mm.
  Jeśli macie i używanie jakieś inne stopki a usprawniające szycie, to piszcie śmiało.  
Pozdrawiam serdecznie!

Ściskam!
Dorota

Komentarze

  1. Fajny wpis. Jedną z moich ulubionych jest stopka do pikowania i cerowania, choć ostatnio mam mało czasu na szycie :(.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Stopkę o której piszesz mam zamiar kupić, kwestia czasu. Oj jak wrócę do pracy, też mnie spotka "mało czasu na szycie", dlatego teraz wykorzystuję każdą wolną chwilkę :)

      Usuń
  2. no widze ze ogarnelas juz duzo w temacie stopek,,wypada Ci zyczyc wielu milych chwil spedzonych z maszyna.)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Alu :) Z wielką radością oglądam Twoje piękne prace!

      Usuń
  3. chyba zazdroszczę bo moja nadal nie działa tzn. szyje łańcuszkiem i nie wiem do kogo mam ją zanieść by naprawić

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Asiu przede wszystkim, życzę zdrówka Kochana! Najlepiej do punktu serwisowego od maszyn do szycia. Powiem szczerze, że w mojej maszynie jest jedna wada po opuszczeniu ząbków transportu, nie chcą mi wrócić z powrotem na miejsce. Więc rozkręciłam od dołu maszynę i sprawdziłam co jest nie tak, znalazłam przyczynę, "pstryknęłam" w jednym miejscu i jest już wszystko ok. Jednak ten mechanizm który to powinien robić od zewnątrz, tego nie robi. Maszyna jest na gwarancji, jednak jak mam ją pakować i wysyłać, tak aby w transporcie się nie uszkodziła (koszt około 45zł za przesyłkę), to postanowiłam zaakceptować ten minus :)

      Usuń
  4. Może gdybym miała taką maszynę też polubiłabym szycie. A Tobie gratuluję wiedzy:):):):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję bardzo :) Przed kupnem maszyny wczytywałam się w najdrobniejsze szczegóły co do funkcji maszyn i stopek, które posiadają. To prawda, jak jest dobry sprzęt to można bardzo polubić szycie :) Ściskam.pa

      Usuń
  5. Szycie wciąga! A jeśli do tego mamy super stopki, to szyć, nie umierać!
    Nie spotkałam stopki owerlokowej z obcinaczem do zwykłej maszyny, chętnie bym coś takiego zobaczyla w akcji. Mam owerloka, z którym powoli przechodzimy na bezkolizyjne współdziałanie. Do tej pory męczył mnie okropnie. Dziękuję za podzielenie się doświadczeniem że stopkami. Ja używam głównie uniwersalnej i tej do krytych zamków. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witaj eumycga :) Troszkę więcej o tej stopce z obcinaczem napisałam na forum ekrawiectwo.net U mnie ona nie funkcjonuje jak należy, w sensie nie funkcjonuje z moją konkretnie maszyną. Pozdrawiam Cię serdecznie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz komentarz po sobie - będę mogła i Ciebie odwiedzić:)

Popularne posty